הוסף למסך הבית

זכייה דרמטית בתביעת תוספת אי הקביעות ששולמה בצה"ל ולא שולמה לשאר כוחות הבטחון

מאת: תג"ד (גימ') עו"ד חיים שמולביץ


כזכור הגשנו בשנת 2010 ביוזמת הארגונים: נשות השוטרים והסוהרים, איגוד הגמלאים, קרנות הסוהרים ואיפ"א תביעה לבית הדין לעבודה לתשלום תוספת שכרית קבועה לגמלאים ולפעילים באחוז שנע בין 6.6% ל – 7%.
תוספת זו שולמה למשרתי הקבע מדרגת רנ"ג ומעלה ומדרגות רס"ן ומעלה החל מהשנים 2006 ו – 2007 והאוצר סירב לשלם אותה לשוטרים ולסוהרים.
המדובר היה בתוספת רוחבית אותה ניסה שר האוצר לשלם תוך הטעיה והעלמת העניין מגופי הבטחון האחרים על מנת לחמוק ממילוי החובה לנהוג עפ"י החלטת הממשלה ש/ 33 שקבעה את השוואת שכר השוטרים והסוהרים לשכר משרתי הקבע וכן לגמלאים מכח הצמדת שכרם לשכר
הפעילים.
במרוצת השנים ניסה משרד האוצר לא אחת לבטל את הצמדת השכר הזו שהיא המגן היחידי המבטיח את עדכון תוספות השכר של השוטרים והסוהרים.
עמדנו ונעמוד בפרץ מול ניסיונות אלו גם בהמשך.
נדגיש כי תוספת זו עליה נלחמנו ואנו עדיין נלחמים אמורה להשתלם גם לגמלאים.
התוספת רלבנטית גם לגמלאים שפרשו לפני מתן התוספת בצה"ל וגם לאלו מהם שפרשו לאחר מכן ויפרשו בעתיד, שכן מועד תחילת תשלום התוספת בצה"ל היה כאמור בשנים 2006 ו – 2007 .
התביעה שהגשנו התנהלה במשך קרוב ל – 7 שנים ובמהלכה העידו בין היתר מספר בעלי תפקידים בכירים בעבר ובהווה בשב"ס ובמשטרה ובכלל זה הח"מ.
בית הדין לעבודה קיבל את עקרון ההצמדה המתחייבת לפי החלטת הממשלה ש/ 33 , דחה את טענת האוצר כאילו ניתן שלא לשלם את התוספת בשל ההבדלים המבניים בין צה"ל לבין משטרת ישראל
ושב"ס הבדלים שהיו קיימים גם בעת החלטת הממשלה שקבעה את הצמדת השכר.
בית הדין גם ציין כי ברור כי שעה שממשלות ישראל קבלו את ההחלטה ש/ 33 ואישרו אותה הם לקחו בחשבון את ההשלכה הכספית שיש לכך מבחינת תקציב המדינה ותקציבי המשטרה ושב"ס וחברי וועדת המעקב אינם יכולים להביא לביטול ההצמדה באמצעות אי קבלת החלטה על אופן יישומה.
לכן קבע בית הדין כי עניינם של השוטרים והסוהרים ישוב וידון מחדש בפני וועדת המעקב תוך 45 יום ממועד פרסום פסק הדין וועדת המעקב תדון כיצד ליישם בפועל את תשלום התוספת וכן המועד ממנו יש להחיל את תוספת השכר.
המשרד לבט"פ, המשטרה והשב"ס פועלים כעת לכינוס מיידי של וועדת המעקב על מנת שניתן יהיה להתקדם בתשלום התוספת.
אנו נחושים שלא לאפשר סחבת נוספת של משרד האוצר בתשלום התוספת.
זה המקום להודות לאביגיל שררה מנכ"לית נשות השוטרים והסוהרים שפעלה רבות לסיכול כוונת האוצר לשנות את החלטת הממשלה בעניין תשלום התוספת לפני מספר חודשים ולעורכי הדין ברוך אברהמי ורחל רטוביץ שעמלו יחד איתנו להביא צדק לציבור השוטרים, הסוהרים והגמלאים שאנו פועלים בשליחותם.

שנה פונטים